Elżbieta Baranowska
30 Marz

Kurczak z warzywami na parze

Wizualnie nie przekonuje, ale smak to wynagradza 😁

To danie do fotogenicznych nie należy. Miałam wiele podejść, ale tej potrawy chyba nie da się przygotować żeby była smaczna, a przy tym wizualnie atrakcyjna.

Do fotografa mi daleko, ale za to bardzo mi zależy na przekonywaniu do trwałej zmiany i pysznego, zdrowego gotowania.

Z tego względu wstawiam Wam jeden z moich ulubionych przepisów na zdrową, a przy tym dietetyczną potrawę. Gotowanie na parze jest jedną z moich ulubionych technik kulinarnych.

Mało kto ją docenia, a naprawdę możemy wydobyć wyjątkowy smak ze składników. Przede wszystkim nie ma potrzeby używania zbyt dużej ilości soli. Moi pacjenci zawsze przyznają, że nie muszą dosalać jak przy tradycyjnym gotowaniu. Składniki mineralne, w tym sól nie przechodzi do wody, więc produkty zachowują więcej walorów smakowych. A chyba wszyscy wiedzą, że sól jest wszędzie, ale w naturalnej postaci jest zdecydowanie zdrowsza!

Nie zapominajcie o dodatku tłuszczu na koniec! Jest on bowiem nośnikiem smaku oraz składnikiem, który też jest potrzebny w naszej diecie. Jeżeli nie masz problemów z profilem lipidowym, to możesz śmiało sięgać po masło. Jeżeli jednak Twój cholesterol oraz trójglicerydy są za wysokie to spróbuj zamienić na oliwę/olej, albo przynajmniej ogranicz spożycie masła. Wszystko z głową! Czasem i przy za wysokim cholesterolu można sobie pozwolić na dodatek masła!

 

Kurczak z warzywami na parze

👉 filet z kurczaka ok. 100g

👉 ziemniaki 2 średnie sztuki

👉 marchew 1 sztuka

👉 brokuł 3 różyczki

👉 burak pół sztuki

👉 otręby owsiane 2 łyżki

👉 dowolny tłuszcz: oliwa z oliwek/masło/olej rzepakowy 1-2 łyżki

👉 dowolne przyprawy np.: zioła (prowansalskie, cząber, bazylia), słodka papryka, pieprz ziołowy

 

Sposób przygotowania

Kurczaka pokroić i doprawić dowolnymi przyprawami. Warzywa obrać, umyć i pokroić (można użyć mrożonek jeżeli chcemy oszczędzić trochę czasu). Postawić garnek z wodą na płycie/palniku i nałożyć nakładkę do gotowania na parze (można użyć parowaru). Gdy woda zacznie wrzeć umieścić na nakładce: ziemniaki, buraki i marchew. Gotować około 20 minut. Następnie umieścić brokuła i kurczaka oraz gotować całość przez kolejne 25-30 minut (przy gotowaniu na kuchence gazowej czas może być krótszy - trzeba przetestować u siebie). W między czasie zrobić polewkę. Tłuszcz wymieszać z otrębami w osobnym garnuszku i chwilę mieszać. Wyjąć jedzenie na talerz i polać polewką. Smacznego!

 

Uwaga! Można użyć innych warzyw. Świetnie się sprawdzi również: cukinia, fasolka szpragowa, kalafior. Można dać większą porcję warzyw, jeżeli objętościowo taki posiłek nie będzie dla Ciebie za duży. Warzywa mają niewielką ilość kalorii (poza ziemniakami i burakami), a przy tym dużo witamin, składników mineralnych i błonnika. Polecam doprawić ziemniaki przed ugotowaniem np. rozmarynem, ziołami i z tym dodatkiem umieścić w nakładce.

 

Twój komentarz




POKAŻ