Psychodietetykę definiuje się jako dziedzinę łączącą wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Psychodietetycy w swojej pracy wykorzystują wiedzę z psychologii, dietetyki i medycyny, aby pomóc pacjentom, którzy mają problemy z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych.
Współpraca z podopiecznym polega nie tylko na sformułowaniu najlepszych zaleceń dotyczących diety, ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie. W psychodietetyce nie tylko doradzamy osobom, jakich zmian dokonać, ale również wspólnie szukamy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób to zrobić.
Nazywam się Elżbieta Baranowska . Jestem psychodietetyczką oraz dietetyczką kliniczną. Ukończyłam studia podyplomowe z psychodietetyki na Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku oraz studia magisterskie z dietetyki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.
W codziennej pracy zajmuję się przede wszystkim wsparciem moich podopiecznych przy naprawianiu relacji z jedzeniem. Pomagam im wychodzić z błędnego koła odchudzania, często jestem nazywana „ostatnią deską ratunku”.
Uczę moich podopiecznych jak budować trwałe nawyki żywieniowe oraz poprawiać relację nie tylko z jedzeniem, ale i z samym sobą. Na problem nadwagi i otyłości patrzę zdecydowanie szerzej niż tylko przez pryzmat odżywiania. Zawsze poszukuję przyczyn problematycznych zachowań żywieniowych, które często mają źródło w psychice.
Pracuję w duchu dialogu motywującego. Jest to pełen szacunku sposób nawiązania relacji z drugim człowiekiem, aby pomóc mu dokonać zmian na lepsze. Dialog motywujący to rozmowa dwóch ekspertów. Psychodietetyk jest ekspertem w swojej dziedzinie, a podopieczny jest ekspertem od samego siebie.
Jako dietetyk kliniczny zadbam również o to żeby dieta była zdrowa i zbilansowana, a przy tym realna do wdrożenia na trwałe oraz po prostu smaczna i przyjemna.
Dialog motywujący jest to pełen szacunku sposób nawiązania relacji z drugim człowiekiem, aby pomóc mu dokonać zmian na lepsze. Dialog motywujący to rozmowa dwóch ekspertów. Psychodietetyk jest ekspertem w swojej dziedzinie, a podopieczny jest ekspertem od samego siebie. Psychodietetyk jest aktywnym słuchaczem. Dialog motywujący polega na konstruktywnej rozmowie
oraz próbie zrozumienia podopiecznego. Wspólnie szukamy sposobu, który pomoże w procesie zmiany i przywróci chęć działania.
Psychodietetyk nie musi motywować podopiecznego. Każda osoba, która podejmuje decyzję o rozpoczęciu współpracy jest zmotywowana, ma swoje powody dlaczego chce podjąć próbę zmiany nawyków.
Psychodietetyk musi jedynie wydobyć te cele i pomóc utrzymać motywację. Gdy podopieczny będzie o niej zapominał to psychodietetyk jest po to żeby odpowiednio nakierować i przypomnieć o celach, które były powodem podjęcia decyzji o rozpoczęciu współpracy. Psychodietetyk staje się pewnego rodzaju „przewodnikiem”. Nie rozkazuje, lecz słucha, dzieli się wiedzą i nakierowuje na właściwe tory.
„Powiedz gdzie chcesz iść, a pomogę ci tam dojść, gdy zbłądzisz to ci przypomnę jaki był cel
podróży".
• Jedzenie emocjonalne, kompulsywne objadanie się
• Poczucie winy w kontekście jedzenia
• Nieudane próby odchudzania oraz zmiany nawyków żywieniowych
• Poprawa relacji z jedzeniem oraz samym sobą
• Odzyskiwanie kontroli nad jedzeniem słodyczy oraz innej żywności rekreacyjnej
• Zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
Poza psychodietetyką specjalizuję się również w:
• Dietoterapii niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto
• Dietoterapii insulinooporności oraz cukrzycy
• Dietoterapii innych zaburzeń metabolicznych i hormonalnych
W pakiecie taniej!
oszczędzasz 150 zł
NA 3 MIESIĄCE WSPÓŁPRACY
oszczędzasz 300 zł
oszczędzasz 100 zł