Elżbieta Baranowska
21 Paź

Czy Twoja relacja z jedzeniem jest zdrowa ?

Zastanawialiście się kiedyś nad definicją słowa dieta? Wiele osób błędnie ją interpretuje. 

 

 

Jest to pytanie, które często zadaję swoim pacjentom. Słyszę wtedy odpowiedź, że jest to bycie na deficycie kalorycznym, spożywanie tylko zdrowych produktów, absolutny zakaz picia alkoholu, jedzenia słodyczy oraz innych kalorycznych dań. Czy to jest tak naprawdę jedyna definicja słowa dieta?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dieta to po prostu sposób żywienia. Może być ona pełnowartościowa, niedoborowa, redukcyjna, wykluczająca pewne grupy produktów bądź niezbilansowana pod kątem wartości odżywczych. 

Każdy z nas jest na jakiejś diecie. Ważne jest żeby czuć się na niej dobrze i nie traktować jej jako etapu przejściowego. Nie ma nic gorszego niż bycie niewolnikiem diet i odliczanie dni do końca jej trwania. Dlatego jadłospisy i zalecenia, które przygotowuję dla moich pacjentów nie są idealnie zbilansowane co do jednego procenta, a uwzględniają pewne odstępstwa.

W swoim życiu kieruję się zasadą 80/20 i tego samego uczę moich podopiecznych. Co to oznacza w praktyce? 80% wszystkich spożywanych przeze mnie posiłków jest zdrowa, "dietetyczna", czyli taka jaka powinna być żeby pomóc nam w odzyskaniu bądź utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. 20% jest przewidziane na pewne odstępstwa. Taką proporcję sama stosuję. W przypadku bycia na redukcji zalecam zastosowanie zasady 90/10, która z czasem przejdzie w tą mniej restrykcyjną.

Wiele osób tego nie rozumie i uważa, że jak się decydują na dietetyka to jadłospis musi być idealny. Czy na pewno tak to musi wyglądać? Moim zdaniem na dłuższą metę nie przyniesie nam to nic dobrego. Najprawdopodobniej krótkoterminowo dużo na tym zyskamy. Nasza masa ciała się zmniejszy, wyniki badań poprawią, a nasza sylwetka zrobi duże wrażenie na nas samych oraz na osobach w naszym środowisku. 

Jednak to będzie trwało tylko do czasu. W rezultacie nasza relacja z jedzeniem jeszcze bardziej się pogorszy. Będziemy nieustannie myśleć o nim, ciągle  kontrolować swoją masę ciała i najprawdopodobniej uzależniać od tego nasze samopoczucie i pewność siebie.

Co tak naprawdę oznacza dieta idealna? Można różnie to interpretować. Dla mnie jest to dieta, którą lubimy, jesteśmy w stanie z łatwością przestrzegać i pomaga nam w utrzymaniu dobrego samopoczucia i stanu zdrowia. 

Dla naszej psychiki nie jest korzystne dzielenie życia na okresy bycia na "diecie" oraz przerw od "diety". Dużo lepiej jest po prostu zmienić nawyki żywieniowe, a jednocześnie pozwalać sobie na pewne odstępstwa. Specjalnie użyłam cudzysłowa, bo jak już mówiłam każdy jest na jakiejś diecie. Domyślacie się zapewne, że użyłam to w kontekście diety redukcyjnej.

Po co zjadać całą tabliczkę czekolady na raz skoro jutro też jest dzień? Jeśli tak na to spojrzymy, to będzie nam dużo łatwiej powstrzymać się od napadów objadania. Co więcej, z czasem pewnie będziemy coraz mniej potrzebować tych słodyczy i innych rekreacyjnych produktów. W końcu zakazany owoc najlepiej smakuje.

Na koniec mam do Was pewne pytanie. Czy jeśli odżywiamy się na co dzień nieprawidłowo, to jak raz wypijemy zdrowy koktajl bądź zjemy sałatkę to sprawi, że będziemy zdrowsi? No niestety tak to nie działa. Tak samo jest w drugą stronę. Jeśli będziemy odżywiać się zdrowo, a raz na jakiś czas zjemy coś mniej wartościowego, to również nie zmieni naszego stanu zdrowia.

Myślę, że tym pozytywnym akcentem zakończę ten wpis. Przemyślcie to sobie. Zastanówcie sie czy Wasza relacja z jedzeniem jest zdrowa. Może warto by było coś zmienić w tym temacie. Jeśli czujecie, że najwyższa pora na to, ale nie potraficie bądź potrzebujecie wsparcia to z przyjemnością Wam pomogę. 

Myślę, że to co dziś przekazałam może się wydawać proste i logiczne. Niestety w praktyce jest to bardziej skomplikowane. Bardzo często wprowadzenie tych zasad w życie i zmiana myślenia trochę trwa i konieczne jest włożenie dużych nakładów pracy nad sobą. Czasem niezbędna jest pomoc specjalisty lub po prostu jest dużo łatwiej mając to wsparcie. Jeśli czujesz, że właśnie tego potrzebujesz to odezwij się do mnie. Serdecznie zapraszam do współpracy w moim gabinecie w Gdańsku, w Nowym Dworze Gdańskim bądź w gabinecie online.

 

 

Serdecznie zapraszam do współpracy dietetycznej. Istnieje możliwość umówienia się na darmową konsultację dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani czy współpraca dietetyczna to coś dla nich. Liczba miejsc ograniczona! Więcej szczegółów dowiesz się wchodząc w:

https://baranowska.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2022/1/17/bezpatne-konsultacje-dietetyczne-17-01-2022/

Zachęcam do obejrzenia jak wyglądają materiały, które dla Ciebie przygotuję jeśli zdecydujesz się na współpracę indywidualną:

https://baranowska.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2022/2/4/umow-sie-na-konsultacje-dietetyczna-zobacz-co-otrzymasz-podczas-wspopracy/

 

 

 

 

Twój komentarz




POKAŻ