Elżbieta Baranowska
20 Lip

Dieta przy anemii

Ze wszystkich niedoborów pokarmowych najpowszechniej występuje właśnie niedobór żelaza. Niedokrwistość to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych. Dieta odgrywa ogromny wpływ w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości.

Przyswajalność żelaza uzależniona jest od wielu czynników, takich jak obecność czynników hamujących i wspomagających wchłanianie, rodzaj żelaza oraz stan gospodarki żelazem danego organizmu. Co więcej to czy przyswajamy żelazo zależy od stanu naszych jelit. Jeżeli mamy zaburzony mikrobiom to nawet jeśli spożywamy dobrze przyswajalne żelazo, to nasz organizm z niego nie korzysta. Temat poprawy stanu jelit to temat na osobny wpis, ale dodam tylko, że jednym sposobem jest rozpoczęcie probiotyko i prebiotykoterapii. Substancje, które znacznie zmniejszają dostępność żelaza, to między innymi fityniany (występujące między innymi w otrębach i nasionach roślin strączkowych), niektóre polifenole (w kawie i herbacie), błonnik, a także duże ilości wapnia.

Z kolei najważniejszym czynnikiem ułatwiającym wchłanianie żelaza są duże ilości witaminy C. Dlatego porcji mięsa lub ryby zawsze powinna towarzyszyć surówka. Do kanapki z wędliną warto dodać paprykę lub pomidora. Czynnikami wspomagającymi wchłanianie żelaza są także kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy, jabłkowy, mlekowy (obecny w produktach kiszonych).

Kilka wskazówek odnośnie niedokrwistości:

  • Nie popijaj posiłków kawą, mlekiem, herbatą. Ma to negatywny wpływ na wchłanianie żelaza z potraw. Unikaj tych napojów również w okresie okołoposiłkowym, odczekaj przynajmniej godzinę.
  • Zadbaj o źródło witaminy c zwłaszcza w posiłkach zawierających dużą ilość żelaza. Wpłynie to pozytywnie na jego wchłaniane. Szukaj witaminy C między innymi w natce pietruszki, papryce, soku z cytryny.
  • Uważaj na połączenia produktów bogatych w żelazo z nabiałem. Nabiał jest źródłem wapnia, który ogranicza wchłanianie żelaza. Połączenie sera żółtego i wędliny to nienajlepszy wybór jeśli chcemy zadbać o dobrą przyswajalność żelaza.
  • Uważaj również na nabiał roślinny wzbogacony wapniem! 
  • Codziennie pij sok z buraka, a najlepiej zakwas z buraka!
  • Wprowadź do diety kiszonki!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaleceniach przy niedokrwistości to napisz do mnie wiadomość, a ja wyślę Ci PDF z zaleceniami!

Serdecznie zapraszam do współpracy dietetycznej. Istnieje możliwość umówienia się na darmową konsultację dla tych, którzy nie są jeszcze przekonani czy współpraca dietetyczna to coś dla nich. Liczba miejsc ograniczona! Więcej szczegółów dowiesz się wchodząc w:

https://baranowska.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2022/1/17/bezpatne-konsultacje-dietetyczne-17-01-2022/

Zachęcam do obejrzenia jak wyglądają materiały, które dla Ciebie przygotuję jeśli zdecydujesz się na współpracę indywidualną:

https://baranowska.dobrydietetyk.pl/co-nowego/2022/2/4/umow-sie-na-konsultacje-dietetyczna-zobacz-co-otrzymasz-podczas-wspopracy/

Twój komentarz




POKAŻ